Jak zrobić gradację kolorystyczną efekt kinowy w photoshopie

 

W tym tutorialu dowiesz się jak za pomocą programu Adobe Photoshop zrobić efekt często widoczny na filmach akcji, gradacja kolorystyczna.

Gradacja kolorystyczna zdjęcia w dużym uproszczeniu polega na dodaniu określonej kolorystyki do zdjęcia, techinka czesto widoczna w filmach akcji stosowana często aby lepiej przedstawić podkreślić klimat filmu, np. matrix, hobbit, terminatior. (pomarańczowy niebieski, pomaranczowy zielony)

1. Efekt ten może być zastosowany do zdjęć które nie mają przebarwień. Jak pozbyć się przebarwień pokazywał w jednym z poradników zapraszam do oglądania.

2. Dodajemy warstwę dopasowania Krzywe, zmieniamy jej tryb mieszania na Luminocity (Jasność) aby warstwa dopasowania nie miała wpływu na kolory naszego zdjęcia tylko jasność.

3. Tworzymy kolejną warstwę dopasowania krzywe zmieniamy jej tryb mieszania na kolor aby manipulując wykresem mieć wpływ tylko na kolor zdjęcia. Wybieramy jeden z kanałów np. czerwony Wybiramy ikonkę z palecem najeżdzamy na ciemny kolor na zdjęciu klikamy i przeciągamy w dół aby odjąć kolor czerwony i tym samym dodać kolor przeciwny do czerwonego czyli cyjan/niebieski. Następnie najeżdzamy na twarz klikamy i przeciągamy do góry aby dodać czerwieni a odjąć cyjan. Operację powtarzamy dla pozostałych kanałów aż uzyskamy porządany efekt.

4. Jeżeli potrzebujemy nasilić efekt kolorystyczny w wybranym tylko miejscu zawsze możemy to zrobić przy pomocy maski. Tworzymy warstwę dopasowania H/S zwiększamy np. nasycenie, wypełniamy maskę kolorem czarnym a następnie w miejscu gdzie chcemy aby dopasowanie było widoczne malujemy białym miękkim pędzlem z kryciem 30%.

Warto pamiętać również jakie są przeciwne kolory dla czerwonego, zielonego i niebieskiego, jest to odpowiednio cyjan, magenta, żółty.